روز آنلاین - RoozOnline.net

نخستین زن در تاریخ ماراتون

Jasmin Paris

جزمین پاریس، دونده بریتانیایی، تبدیل به اولین زنی شد که تاکنون مسابقه ماراتون ۱۰۰ مایلی بارکلی را به پایان رسانده است. او موفق شد یکی از چالش‌برانگیزترین فوق ماراتن‌های دنیا را با تنها ۹۹ ثانیه زمان اضافه و در مهلت ۶۰ ساعته تعیین‌شده به اتمام برساند.

ماراتون بارکلی در ایالت تنسی آمریکا از دشوارترین مسابقات دوندگی در جهان است که دوندگان در آن باید یکصد مایل (حدود یکصد و ۶۱ کیلومتر) را در زمین‌های به‌شدت ناهموار طی کنند.

به گزارش رویترز، خانم پاریس روز جمعه سوم فروردین یکی از ۵ نفری بود که این مسیر را در پارک ایالتی فروزن‌هد دوید. او مسیر را در ۵۹ دقیقه و ۵۸ ثانیه و ۲۱ صدم ثانیه طی کرد.

ماراتون دوی بارکلی برای نخستین بار ۳۸ سال پیش برگزار شد و سه سال پس از آن مسیر ۵۵ مایلی به یکصد مایل افزایش یافت.

در تاریخِ حدوداً چهار دهه‌ای برگزاری‌های این ماراتون، در تقریباً نیمی از دوره‌ها هیچ‌کس موفق به اتمامش نشده است. در این ۳۸ سال تنها ۲۰ نفر مسیر سخت تعیین شده برای مسابقه را طی کرده‌اند.

این ماراتون الهام گرفته از فرار جیمز ارل ری از زندان تنسی است. او که قاتل مارتین لوترکینگ بود، در سال ۱۹۷۷ به مدت بیش از ۵۴ ساعت در یک مسیر ۱۲ مایلی در بیابان‌های تنسی می‌دوید.

اما مسیر مسابقه سالانه بارکلی هر بار می‌تواند تغییر کند و شامل پستی‌ها و بلندی‌هایی است که گاه ارتفاع آن به دو برابر کوه اورست نیز می‌رسد. مسیر امسال یکی از دشوارترین مسیرهای تعیین شده در تاریخ این مسابقات بود.

در این رقابت نه تنها نشانگر مسیر برای دوندگان وجود ندارد و آن‌ها باید به حافظه خود تکیه کنند بلکه باید نشانه‌هایی را که معمولاً به صورت کتاب است، بیابند تا آن‌ها را در ادامه دو راهنمایی کند. در مسیر مسابقه ایستگاه امدادی وجود ندارد و امسال تنها در دو مکان آب در دسترس دوندگان بود.

هر چند خانم پاریس اولین زنی است که این مسیر را در مسابقه امسال طی کرد اما برنده مسابقه ایهور واریس بود؛ یک دونده اوکراینی ساکن کانادا که یکصد مایل را در ۵۸ دقیقه و ۴۴ ثانیه و ۵۹ صدم ثانیه طی کرد.

سریع‌ترین دونده این مسیر برت ماون بود که ۱۲ سال پیش مسیر را در ۵۲ دقیقه و سه ثانیه و هشت صدم ثانیه به پایان برد.

جزمین پاریس ۵ سال پیش برنده یک ماراتون دشوار در بریتانیا شد که در آن در ایستگاه‌هایی توقف می‌کرد و برای نوزادش شیر می‌دوشید. خانم پاریس ۴۰ ساله، دامپزشک و مادر دو فرزند از ادینبورگ در اسکاتلند است.

منبع: رادیوفردا