روز آنلاین - RoozOnline.net

۶۰ سال زندان برای ۱۱ کنشگر حقوق زنان

وکلای ۱۱ کنشگر حقوق زنان در استان گیلان که مرداد ماه سال گذشته بازداشت شده بودند، خبر داده‌اند که این فعالان امور زنان در مجموع به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

مصطفی نیلی، وکیل فروغ سمیع‌نیا و جلوه جواهری، روز چهارشنبه ۸ فروردین به شبکه شرق گفت که شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت این ۱۱ فعال امور زنان را به بیش از ۶۰ سال حبس محکوم کرده است.

او می‌گوید دادگاه رسیدگی به پرونده اسفند سال گذشته برگزار شد و احکام مجازات این کنشگران روز چهارشنبه ابلاغ شده است.

آقای نیلی درباره احکام صادره برای موکلانش گفت که فروغ سمیع‌نیا، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس و به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی» به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شد.

این وکیل دادگستری خبر داد که جلوه جواهری هم به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش شبکه شرق، دیگر وکلای این پرونده گفته‌اند که شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت زهره دادرس، فعال حقوق زنان را به اتهام «تشکیل گروه غیرقانونی» به ۶ سال و یک روز حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت کشور» به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، سارا جهانی، متین یزدانی، یاسمین حشدری، شیوا شاه سیاه، نگین رضایی، زهرا دادرس و‌ آزاده چاوشیان به اتهام «اجتماع و تبانی» هرکدام به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس و به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی» هرکدام به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شدند.

این دادگاه همچنین هومن طاهری را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

مصطفی نیلی همچنین یادآوری کرده است که «بنا بر حکم دادگاه، مجازات اشد صادر شده برای متهمان این پرونده قابلیت اجرا خواهد داشت.»

درست یک ماه پیش از سالگرد جان باختن مهسا امینی، مأموران امنیتی جمهوری اسلامی در روزهای ۲۵ و ۲۶ مرداد ۱۲ تن از کنشگران حقوق زنان و فعالان مدنی ساکن استان گیلان شامل متین یزدانی، فروغ سمیع‌نیا، آزاده چاوشیان، یاسمین حشدری، جلوه جواهری، زهرا دادرس، زهره دادرس، نگین رضایی، شیوا شاه‌سیاه، واحده خوش‌سیرت، سارا جهانی و هومن طاهری را در شهرهای رشت،‌ فومن، انزلی و لاهیجان بازداشت کردند.

منابع نزدیک به این کنشگران ۸ شهریور به رادیو فردا گفتند که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، این کنشگران بازداشت‌شده حقوق زنان را برای «پرونده‌سازی» تحت فشار قرار داده است.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که برخی از این کنشگران بازداشت شده «تحت فشار سنگین بازجویی و ضرب و شتم قرار دارند».

سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» در واکنش به بازداشت آنها اعلام کرد حکومت جمهوری اسلامی «فشار بر مجموعه بزرگی از مخالفان مسالمت‌آمیز را افزایش» داده است.

همچنین حدود ۲۲۸ شخصیت سیاسی و حقوق بشری در فرانسه، خواستار آزادی آنها شدند.

در آستانه نخستین سالگرد جان باختن مهسا امینی، نیروهای امنیتی ایران از بیم شعله‌ور شدن دوباره اعتراض‌های ضدحکومتی در تابستان گذشته، سرکوب معترضان و خانواده‌های دادخواه اعتراض‌های «زن زندگی آزادی» را تشدید کردند و ده‌ها تن را بازداشت کردند یا تحت فشار قرار دادند.

منبع: رادیو فردا