روز آنلاین - RoozOnline.net

یولیا ناوالنیا راه آلکسی ناوالنی را ادامه می‌دهد

یولیا ناوالنیا، همسر آلکسی ناوالنی از رهبران منتقد پوتین، می‌گوید مبارزه همسرش را برای رسیدن به یک «روسیه آزاد» ادامه خواهد داد. آقای ناوالنی سه روز پیش در زندانی در روسیه در شرایطی نامعلوم جان سپرد.

خانم ناوالنیا با انتشار یک پیام ویدیویی، در حالی که گاه صدایش از خشم و سوگ می‌لرزد از مخاطبان خود خواسته است که «کنار او بایستند و در خشم و نفرت از کسانی شریک شوند که جرات کشتن آینده را به خود می‌دهند.»

او در عین‌حال مقام‌های روسیه را به پنهان کردن پیکر همسرش متهم کرد.

سه روز پیش در شانزدهم فوریه، مرگ آقای ناوالنی در زندانی در روسیه اعلام شد. مقام‌های زندان در اردوگاه کار اجباری سیبری، جایی که آلکس ناوالنی زندانی بود، می‌گویند او بعد از پیاده‌روی از هوش رفته و دیگر به هوش نیامده است.

آلکس ناوالنی که مهمترین رهبر مخالفان پوتین در یک دهه اخیر بود، حکم زندان ۱۹ ساله‌ خود را سپری می‌کرد. این رهبر سیاسی همواره معتقد بود که اتهامات علیه او انگیزه سیاسی دارند.

حالا خانم ناوالنیا، که تا پیش از این اغلب از انظار عمومی دوری می‌جست، از آن صحبت می‌کند که ممکن است برای ادامه مبارزه سیاسی همسرش برای تغییر روسیه آماده باشد.

او در پیام ویدیویی خود که در کانال یوتیوب همسرش منتشر شده می‌گوید: «سه روز پیش، ولادیمیر پوتین همسرم، آلکسی ناوالنی را کشت. پوتین پدر فرزندانم را کشت. پوتین مهمترین دارایی مرا گرفت، کسی که به من نزدیک بود و بیش از هرکس دوست داشتم.»

او وعده داد که «به مبارزه برای کشورمان ادامه می‌دهم» و افزود: «لازم است که از هر فرصتی برای مبارزه علیه این جنگ، فساد و بی‌عدالتی استفاده کنیم. برای مبارزه با انتخابات منصفانه و آزادی بیان. مبارزه برای بازپس‌گرفتن کشورمان روسیه، روسیه‌ای شاد، آرام و آزاد. روسیه زیبای آینده که همسرم رویای آن را در سر داشت.»

خانم ناوالنیا در این پیام در‌عین حال گفت می‌داند «پوتین دقیقا به چه علت آلکسی ناوالنی را سه روز پیش کشته است» و قول داد اطلاعات مربوط به این موضوع را به زودی منتشر کند.

علیرغم سفر وکیل و مادر آلکس ناوالنی به اردوگاه کار اجباری سیبری، پیکر این رهبر مخالفان سیاسی پوتین هنوز در اختیار خانواده‌اش قرار نگرفته است.

مقام‌های محلی و سردخانه زندان بارها جلوی تلاش برای پیدا کردن پیکر آقای ناوالنی را گرفته‌اند.

روز دوشنبه کاخ کرملین اعلام کرد تحقیقی درباره مرگ آقای ناوالنی درجریان است و هنوز نتیجه آن مشخص نشده است.

کمی بعد کیرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی گفت بازرسان این تحقیق به مادر آلکس ناوالنی گفته‌اند زودتر از دو هفته دیگر پیکر او را تحویل نخواهند داد چون در حال «تجزیه و تحلیل شیمیایی» هستند.

یولیا ناوالنیا در پیام ویدیویی خود گفته است که به عقیده او مقام‌های روسیه «منتظرند که رد گاز اعصاب نوویچوک از بدن همسرش پاک شود.»

رهبران غربی ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه را در قبال مرگ آقای ناوالنی مقصر دانسته‌اند.

روز دوشنبه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت: «واقعیت این است که پوتین مسئول است، چه خودش دستور مرگ او را داده باشد چه نه، او مسئول شرایطی است که این مرد در آن قرار داشت. همین نشان می‌دهد که او چطور آدمی است.»

جوزف بورل،‌ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت به عقیده او آقای ناولانی در زندان روسیه و توسط حکومت پوتین زجرکش شده است.»

آمریکا و اتحادیه اروپا گفته‌اند درحال بررسی تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه در پی مرگ آقای ناوالنی هستند.

آلمان،‌ سوئد و فنلاند گفته‌اند سفرای خود را از مسکو فراخواهند خواند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اظهارات سیاستمداران خارجی را درباره مرگ ناوالنی «غیرقابل قبول و گستاخانه خوانده است.

مقام‌های سازمان زندان‌های روسیه گفته‌اند آقای ناوالنی دفعتا مرده است.

صدها نفر از مردم در بیش از ۳۰ شهر روسیه در دو روز گذشته به دلیل شرکت در یادبودهای پراکنده آقای ناوالنی دستگیر شده‌اند.

در مسکو ۲۰ نفر به دلیل شرکت در این اجتماعات به حبس‌های یک تا نه روز محکوم شده‌اند و دو نفر نیز ۱۰ هزار روبل جریمه شده‌اند.

منبع: بی بی سی فارسی