روز آنلاین - RoozOnline.net

پیکار ادامه دارد

رعنا سلیمانی

ریشه کلمه «زن» از زادن می‌آید و لغت« زندگی» نیز از ریشه  کلمه «زن» گرفته شده است.

 چه همنوایی شیرینی دارد  این« سرود زن زندگی آزادی »با معنای کلمه «زن»!سرودی  که حالا زنان سراسر گیتی آن را سر داده‌اند.

 از سال گذشته روز جهانی زن برای ما زنان ایرانی رنگ و بویی دیگر گرفته است. ما زنان ایران زمین در مسیر پر و پیچ خمی قدم گذاشتیم که بتوانیم جنسیت و هویت از دست رفته‌امان را وجلوه خاص زنانه خودمان را باز بستانیم .

زن ایرانی  با تمام درد و رنجی که در طول تاریخ بر دوش خود حمل کرده است اما باز هم به  پیکار ادامه می‌دهد. 

  زنانی که روح و تنشان زخمی است زخمهایی از جنس نابرابری و ظلم، سیاهی، بیکاری و بی‌پولی زنانی که جز دارایی  یک مرد به حساب می‌آیند . زنانی که نصف حق ارث را دارند و زنانی که حق حضانت فرزند و درخواست طلاق را ندارند.  زنانی  که برای بیان زنانگی‌اشان و  درخواست و مطالبه تنانگی اشان سرشان از تنشان جدا شده، سرشان بالای دار رفته ،سنگسار، زنده بگور، سر به نیست و ناپدید شده اند. اما باز هم صدا هستند صدایی که سینه به سینه از دل مادران داغدار زنان دلیر و دختران ناکام  نقل شده است و امروز  این خروش و این جوشش خود جوش سرچشمه اش از همانجاست،  از زنانی که آنچنان نقش پر رنگی بر بوم هستی داشته و دارند که خود گویی زاده گردیده ‌اند تا خلق نمایند، زنانی که خود خالق زیبایی و سرایش شعر و بیان معانی نوینی می باشند.

 به گمانم مولانا این بیت شعر را در وصف زنان سروده است:

 “گر چنینی

 گر چنانی

 جان مایی

 جان جانان”!

  در این مدت یکسال و نیم ما درد و رنج زیادی کشیدیم. خون، خشم، اشک، رقص، هراس،مرگ، بغض و فریادهای زیادی سر داده ایم!  تا کنون هم  شرایط بسیار سخت و دشوار است و چه بسا ناگوار تر هم خواهد شد،  اما باید هوشیار باشیم و بدانیم که این نبرد خطی نیست بلکه دیالکتیک است ما دو قدم به جلو برمی داریم و یک قدم به عقب بر می می گردیم.

ما در یک بزنگاه تاریخی ایستاده‌ایم و  این دوران هم خواهد گذشت  اما رمز  کامیابی در این است  که قدم به قدم به راهمان ادامه بدهیم زیرا که بزرگترین پیشرفت ها در طول تاریخ در سخت ترین زمان ها روی داده و لازمه حضور عقلانیت مدرن همین  است زیرا که اندیشه آزادی و دمکراسی در ما ریشه دوانده است و ما  آزادی و برابری حقیقی را خواهان هستیم نه آزادی که تنها با کلمات بیان شود.

 یقین که باید چشم داشت ما به سوی  رهایی و تفاخری باشد که در انتظارمان است و   بی‌شک  فصل تازه ای برای فرزندان ایران زمین  رقم خواهد خورد ، فصلی سرشار از  شکوفه های گیلاس  و باریدن  رویا و هم آغوشی‌ها و پایکوبی‌های سرمستانه از رهایی، ما با شعار زن زندگی آزادی که خواستگاهش زیستن در جامعه ای مدرن و رنگارنگ است به راهمان ادامه خواهیم داد.

 زمستان ۱۴۰۲