روز آنلاین - RoozOnline.net

نماد زن عاشق!


شای‌لی ، زن جوانی همراه با شریک زندگی خود و یک نوزاد شیرخواره هنگام حملهٔ نیروهای حماس به شهرک محل زندگی آن‌ها در جنوب اسرائیل، به اتاق امنی در خانه‌شان پناه بردند.


نیروهای حماس ابتدا درصدد بازکردن پنجرهٔ این اتاقک امن برمی‌آیند. یاهاو وینر، شریک زندگی شای‌لی، مدت زیادی با زور دستگیرهٔ پنجرهٔ فولادی را از داخل با دست می‌گیرد و مانع باز کردن آن می‌شود.


او با این کار به شای‌لی و نوزاد دختر یک ماههٔ درون کالسکه به نام شایا این فرصت را می‌دهد تا از درِ اتاقک بیرون بروند و خود را در جای دیگری از شهرک پنهان کنند. نیروهای حماس سرانجام دستگیرهٔ پنجره را می‌شکنند و از حیاط هم وارد خانه می‌شوند و یاهاو را می‌کشند.


شای‌لی و نوزادش پس از حدود ۳۰ ساعت مخفی‌شدن در پناهگاه بدون آب و غذا، روز بعد نجات پیدا می‌کنند.


در سه روز نخست شروع درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل، نام یاهاو وینر در میان ناپدیدشدگان بود، اما هنگامی که شای‌لی در حال مصاحبه با شبکهٔ بریتانیایی اسکای‌نیوز دربارهٔ حرکت «قهرمانانه» شریک زندگی‌اش بود، نهادهای رسمی اسرائیل به خانوادهٔ او تلفن کردند و خبر کشته‌شدن یاهاو را دادند . این لحظات به‌طور مستقیم از شبکه اسکای‌نیوز پخش شد.


شهرک محل زندگی این زوج «کفار عازا» بود که در آن اجساد حدود ۱۲۰ شهروند اسرائیلی تیرباران‌شده توسط حماس به دست آمده است. جسدها به یک اردوگاه نظامی در مرکز اسرائیل برده شده تا خانواده‌ها آن‌ها را شناسایی کنند.


شای‌لی خواننده و بازیگر سینما است و یاهاو، شریک زندگی‌اش، نیز بازیگر و تهیه‌کننده بود.


 او  مانند شماری از زنان اسرائیلی که همسر یا شریک زندگی‌شان در حملات غافلگیرکنندهٔ حماس به اسرائیل کشته شده اند، از نهادهای مختلف این کشور به‌ویژه وزارت بهداشت خواست که پیش از آماده کردن جسد برای خاکسپاری امکان خارج  کردن اسپرم از بدن آن‌ها را فراهم کنند تا هر زمان که خواستند، از آن برای باروری استفاده کنند.


شای‌لی می‌گوید یاهاو بارها گفته بود در آرزوی سه فرزند برای خانواده است و دوست دارد آن‌ها را هنگام بازی در حیاط خانه ببیند. اکنون شای‌لی برای محقق کردن رؤیای شریک کشته‌شده‌اش تلاش می‌کند.


دانش پزشکی می‌گوید که تا حدود ۷۲ ساعت پس از مرگ می‌توان اسپرم مرد را از بدنش خارج کرد، با این حال مواردی نیز بوده که با گذشت زمان طولانی‌تر از مرگ، اسپرم بیرون آورده شده تا در لقاح با تخمک به کار آید.


گرفتن اسپرم از جسد مردان کشته‌شده از مدتی پیش در اسرائیل اوج گرفته که یکی از دلایل آن درخواست یک خانواده بود تا از پسر نظامی کشته‌شدهٔ خود نوه‌ای داشته باشند. پافشاری این خانواده سبب شد برخی سربازان تازه‌وارد به ارتش نیز اسپرم خود را در یک بانک مخصوص نگه دارند تا اگر به هر دلیلی مردند، همسر، دوست‌دختر یا زن دیگری که والدین انتخاب می‌کنند، با استفاده از آن اسپرم بارور شوند.


تا کنون چند نوزاد در اسرائیل با همین روش متولد شده‌اند.