روز آنلاین - RoozOnline.net

نخل طلای جشنواره کن برای فیلمساز زن فرانسوی

ژوستن تریه، کارگردان فرانسوی


ژوستَن تریه، کارگردان فرانسوی، با دریافت نخل طلای هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن به سومین زن در تاریخ تبدیل شد که مهم‌ترین جایزه این رویداد سینمایی معتبر را به دست می‌آورد.


مراسم اختتامیه جشنواره کن شامگاه ششم خرداد برگزار شد و هیئت داوران به ریاست روبن اوستلند، کارگردان سوئدی، جایزه نخل طلا را به فیلم «آناتومی یک سقوط» ساخته خانم تریه اهدا کرد که درامی دادگاهی دربارهٔ یک رمان‌نویس مشهور است که به قتل همسرش متهم می‌شود.


پیش از این جین کمپیون برای فیلم «پیانو» و جولیا دوکورنو برای فیلم «تیتان» کارگردان‌های زنی بودند که جایزه نخل طلا را دریافت کرده بودند.


در این دوره از جشنواره، جایزه بزرگ هیئت داوران به فیلم «منطقه تحت نظر» ساخته جاناتان گلیزر، فیلمساز بریتانیایی، رسید که داستان علاقه یک افسر آلمان نازی به همسر فرمانده اردوگاه آشوویتس را روایت می‌کند.


کوجی یاکوشو، بازیگر ژاپنی، برای بازی در فیلم «روزهای عالی» ساخته ویم وندرس، فیلمساز سرشناس آلمانی، جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. زر امیرابراهیمی، بازیگر ایرانی، این جایزه را به او اهدا کرد.


جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن هم به مروه دِزدار، بازیگر اهل ترکیه، برای حضور در فیلم «دربارهٔ علف‌های خشک» به کارگردانی نوری بیلگه جیلان رسید.


تران آن هونگ، فیلمساز ویتنامی-فرانسوی، جایزه بهترین کارگردانی این دوره جشنواره کن را برای فیلم «اشتیاق دودین بوفان» دریافت کرد.

همچنین جایزه بهترین فیلمنامه به یوجی ساکاموتو، سینماگر ژاپنی، برای فیلم «هیولا» و جایزه هیئت داوران به «برگ‌های افتاده» ساخته آکی کوریسماکی، فیلمساز فنلاندی، اهدا شد.


هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن ۲۶ اردیبهشت آغاز شد و «آیه‌های زمینی» ساخته مشترک علی عسگری و علیرضا خاتمی تنها نماینده ایران در برنامه رسمی بود که در بخش «نوعی نگاه» به نمایش درآمد.


منبع: رادیو فردا