روز آنلاین - RoozOnline.net

مبنای همبستگی


هابرماس


شاخص‌ترین چهره فلسفی معاصر آلمان با موجه دانستن واکنش اسرائیل به عملیات تروریستی حماس، می‌گوید که در این واکنش باید چند اصل رعایت شود. هابرماس ضمن نگرانی نسبت به سرنوشت فلسطینیان، یهودی‌ستیزی در آلمان را محکوم کرده است.

یورگن هابرماس، شاخص‌‌ترین چهره فلسفی معاصر آلمان روز دو‌شنبه، ۱۳ نوامبر، در بیانیه‌ای با اشاره به بحث‌های گسترده و داغی که در باره درگیری‌های کنونی در غزه در آلمان درگرفته تأکید کرد که نقطه‌ نظرات متضاد در این بحث‌ها نباید برخی اصول را به چالش بکشند و مورد مناقشه قرار دهند، اصولی که از نظر هابرماس و سه امضاکننده دیگر بیانیه، “مبنای همبستگی به درستی فهم‌شده با اسرائیل و یهودیان در آلمان هستند”.


در بیانیه یادشده که هابرماس همراه با دو کارشناس سرشناس در رشته علوم سیاسی و یک حقوقدان صاحب‌نام منتشر کرده با اشاره به “قتل عام حماس در روز ۷ اکتبر که با نیت محو زندگی یهودیان انجام شد” گفته می‌شود که عملیات ارتش اسرائیل علیه این اقدامات تروریستی به لحاظ اصولی موجه است، ولی راهبر این عملیات باید باید اصل تناسب، اجتناب از کشتن غیرنظامیان و و پیشبرد جنگ با ملاحظه دستیابی به صلح در آینده باشد.


در بیانیه سپس گفته می‌شود که “با وجود تمام نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت فلسطینیان در درگیری‌های جاری، نسبت دادن نسل‌کشی به عملیات اسرائیل معیارهای قضاوت را به نابودی می‌کشد”.


”یهودی‌ستیزی قابل تحمل نیست”


نویسندگان بیانیه سپس تأکید کرده‌اند که عملیات اسرائیل ابدا توجیه‌گر حملات و فضای ضدیهودی، به‌خصوص در آلمان، نیست. آنها نوشته‌اند: «قابل تحمل نیست که یهودیان در آلمان بار دیگر در معرض تهدیدهای جانی و بدنی قرار گیرند و از خشونت فیزیکی در خیابان‌ها بترسند. تصویر دموکراتیک جمهوری فدرال از خود، که مبتنی بر ملزومات مربوط به احترام به کرامت انسانی است، با فرهنگی سیاسی مرتبط است که با توجه به جنایات گسترده دوران حکومت نازی، دفاع و پاسداری از هستی یهودیان و حق موجودیت اسرائیل از عناصر اصلی آن است.»


بیانیه هابرماس و سه چهره علمی و حقوقی دیگر در انتها تصریح می‌کند که “حقوق اساسی همه در مورد آزادی و مصونیت از تعرض جسمانی و همچنین حراست در برابر آزار و افتراهای نژادپرستانه تفکیک‌ناپذیر هستند و در مورد همه به طور مساوی اعمال می‌شود.” آنها زنهار داده‌اند که کسانی هم که در آلمان “احساسات و عقاید یهودی‌ستیزانه را در پشت انواع توجیهات و بهانه‌ها پرورش داده‌اند و حالا فرصتی برای فرصتی برای ابراز بی‌مانع آن می بینند نیز باید به این اصل پایبند بمانند”.


منبع: دویچه وله