روز آنلاین - RoozOnline.net

شروین برای «برای» گِرمی گرفت

ترانه«برای»شروین حاجی‌پور برنده جایزه گرمی شد

شصت‌وپنجمین مراسم اهدای جوایز آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط که به «گرمی» شهرت دارد، یکشنبه ۵ فوریه در سالن «کریپتو دات‌کام» لس‌آنجلس برگزار شد.

سایت آکادمی گرمی پیش از برگزاری مراسم، آهنگ «برای» را به ‌عنوان سرود غیررسمی معترضان علیه حکومت ایران معرفی کرده بود.

همزمان با اولین روزهای اعتراضات، بسیاری از کاربران توییتر فارسی، دلیل خود برای پیوستن به اعتراض را با عبارت «برای … » شرح دادند. شروین حاجی پور، برخی از این امید و آرزوها را در قالب آهنگی به نام «برای …» جمع‌آوری کرد که ویدئوی این آهنگ در مدت کوتاهی حدود ۴۰ میلیون بازدید کننده داشت.بعد از انتشار این آهنگ حاجی پور بازداشت و ویدئو از صفحه اینستاگرام او پاک شد.

مدیرعامل آکادمی گرمی پیشتر با ابراز رضایت از حمایت اهالی موسیقی، از جایزه جدید «آهنگ برای تغییر اجتماعی» گفته بود: این آکادمی از آزادی بیان و هنری که برای توان‌بخشی به جوامع به کار می‌رود، حمایت می‌کند.

ترانه «برای…» از سوی ۹۵ هزار نفر به عنوان نامزد دریافت جایزه ویژه «گرمی» در بخش جدید «بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» معرفی شده بود.

آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط اعلام کرد از ۱۱۵ هزار درخواست ثبت شده در کارزار اینستاگرامی و تیک‌تاکی گرمی، ۸۳ درصد از شرکت‌کنندگان خواهان اعطای جایزه ویژه گرمی به شروین حاجی‌پور شدند.

بهترین ترانه تغییر اجتماعی جایزه‌ای است که در سال ۲۰۲۲ به جوایز گرمی اضافه شد و برخلاف دیگر بخش‌های گرمی که نامزدها با رای اعضای آکادمی انتخاب می‌شوند، نامزدهای این بخش را مردم تعیین می‌کنند.

این بخش از مسابقه مشمول آثاری با تأثیر اجتماعی بالاست و مهم‌ترین معیار در انتخاب بهترین اثر، بیشتر شنیده شدن آن از سوی مردم و مخاطبان موسیقی است.

صهبا مطلبی نوازنده و آهنگساز ایرانی همراه با گروه موسیقی «الجا» برنده گرمی شددر مراسم جوایز گرمی در لس‌آنجلس، جایزه بهترین آلبوم موسیقی جاز لاتین به گروه موسیقی «الجا» به سرپرستی آرتورو اوفریل، هنرمند کوبایی آمریکایی رسید. صهبا مطلبی، نوازنده و آهنگساز ایرانی که در قطعه‌های مختلف این آلبوم تار نواخته، همراه یا سایر هنرمندان در این افتخار سهیم است

در شصت‌وپنجمین دوره گرمی همچنین صهبا مطلبی نوازنده و آهنگساز ایرانی همراه با گروه موسیقی «الجا» برنده گرمی شد.در مراسم جوایز گرمی در لس‌آنجلس، جایزه بهترین آلبوم موسیقی جاز لاتین به گروه موسیقی «الجا» به سرپرستی آرتورو اوفریل، هنرمند کوبایی آمریکایی رسید. صهبا مطلبی، نوازنده و آهنگساز ایرانی که در قطعه‌های مختلف این آلبوم تار نواخته، همراه یا سایر هنرمندان در این افتخار سهیم است.

حمید سعیدی دیگر هنرمند ایرانی ساکن لوس‌آنجلس هم در بخش موسیقی«نیو ایج» برای دومین بار برنده گرمی شد.

منبع: ایران امروز