روز آنلاین - RoozOnline.net

تایمز: ندا، چهره ی سال ۲۰۰۹

ندا آقا سلطان، یکی از کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران از سوی روزنامه‌ی تایمز لندن به عنوان “چهره سال” برگزیده شد. این روزنامه در صفحه‌ی اول خود در شماره‌ی روز ۲۶ دسامبر (۵ دی ۱۳۸۸) با چاپ تصویری، این خبر را اعلام نمود.


روزنامه‌ی تایمز روز شنبه (۲۶ دسامبر) با چاپ تصویری از معترضان ایرانی که همگی پوسترهای ندا آقا سلطان را در دست گرفته‌اند، در صفحه‌ی نخست خود، انتخاب او را به عنوان “چهره‌ی برتر سال” از سوی این روزنامه اعلام کرد. به نوشته‌ی تایمز پس از انتشار گسترده‌ی صحنه‌ی درگذشت ندا آقا سلطان در سراسر جهان، وی “تبدیل به نماد جهانی مقاومت علیه خشونت” شد.


این روزنامه‌ی بریتانیایی در مقاله‌ای که به همین مناسبت منتشر کرده است، می‌نویسد: ندا آقاسلطان «گفته بود که خواهان تغییر است و خود هیچ تصوری از تأثیری که می‌گذارد، نداشت. تصاویر گرفته شده از طریق تلفن‌های همراه که نشان‌دهنده‌ی خونریزی و سپس مرگ وی بودند در سراسر جهان منتشر شدند و آخرین قطعات نازک مشروعیت رژیم را خرد کردند. این تصاویر از او یک نماد جهانی برای مبارزه با خشونت ساخت و الهام‌بخش جنبش سبز در جایی شد که مردمانش به راحتی مرعوب می‌شوند.»


بازتاب جهانی


ندا آقا سلطان، دانشجوی رشته‌ی فلسفه، در جریان حوادث رخ داده پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران کشته شد. قتل او بر زمینه این حوادث بازتاب ‌گسترده‌ای در رسانه‌های سراسر جهان داشت.


پیش از این نیز نام ندا آقا سلطان در فهرست برترین‌های جهان در سال ۲۰۰۹ که از سوی نشریه‌ی آمریکایی “تایم” منتشر شد، در رده‌ی دوم جای گرفت. در همین راستا هفته‌نامه‌ی آلمانی‌”فوکوس” نیز مرگ ندا آقا سلطان در جریان تظاهراتی که در تهران انجام شد، را یکی از ده مرگ تاثیرگذار سال عنوان داد.


تظاهرکنندگان در برابر سفارت بریتانیا در تهران
 تظاهرکنندگان در برابر سفارت بریتانیا در تهران عکس: Fars News

مقامات ایران دولت‌های غربی را مسئول کشته‌شدن این دختر جوان ایرانی دانسته‌اند. در آذر ماه امسال، در جریان یک تظاهرات اعتراضی که از سوی حامیان دولت در مقابل سفارت بریتانیا صورت گرفت، تئاتری خیابانی توسط چند تن از دانشجویان رشته‌ی هنر اجرا شد که از آن به عنوان “ترسیم صحنه‌ی واقعی قتل ندا آقا سلطان” یاد کردند.


در این نمایش ‌آرش حجازی، پزشکی که در هنگام درگذشت ندا بالای سر وی حضور داشت و سازمان جاسوسی انگلیس عاملان اصلی کشته‌ شدن ندا آقا سلطان معرفی شدند.


معترضان همچنین از دولت بریتانیا خواستند تا آرش حجازی را که در این کشور سکونت دارد به ایران بازگرداند. در تصاویر منتشر شده‌ از درگذشت ندا آقا سلطان، آرش حجازی در حالی‌ دیده می‌شود که سعی در نجات جان وی دارد. دکتر آرش حجازی اندکی پس از انتشار این تصاویر از ایران خارج شد و در مصاحبه ای مشاهدات خود را از صحنه قتل ندا بیان کرد. وی گفت که مردم کسی را که تصور می‌شد قاتل ندا باشد دستگیر کردند. او کارتی را به همراه داشت که نشان می‌داد عضو بسیج است.


مادر ندا آقا سلطان نیز به شدت نسبت به نمایش بسیجیان در برابر سفارت انگلیس اعتراض کرد. او گفت: «خودشان دخترم را کشتند، آنها یک بار که مرا تهدید به سکوت می‌کردند، از زبانشان در رفت که دخترم را نشان کرده بودند.»


چندی پیش نیز دانشگاه آکسفورد بورسیه‌ای را به نام بورسیه‌ی ندا آقا سلطان برای دانشجویان فوق ‌لیسانس رشته‌ی فلسفه در این دانشگاه تأسیس کرد که با واکنش تند مقامات ایرانی همراه بود.


منبع: دویچه وله فارسی